Kodeks pracy. Komentarz T.1-2 w.6
Szóste wydanie komentarza do Kodeksu pracy uwzględnia wszystkie zmiany ustawy, jakie miały miejsce od czasu ostatniej edycji z 2020 r., w tym:
wynikające z aktów prawnych wydanych w konsekwencji epidemii koronawirusa (np. w zakresie modyfikacji kwot wolnych od potrąceń określonych w art. 87 1 § 1 k.p.),
dotyczące zmienionego katalogu wykroczeń oraz odpowiedzialności za wykroczenia przeciwko prawom pracownika,
mające charakter dostosowujący do przepisów ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Ponadto w zakresie planowanych zmian w Kodeksie pracy, w publikacji zamieszczono komentarze do procedowanych obecnie projektów ustaw, których celem jest m.in.
umożliwienie pracodawcom wprowadzenia prewencyjnej kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu (druk sejmowy nr 2335),
uregulowanie pracy zdalnej jako rozwiązania stałego (druk sejmowy nr 2335),
jak również wdrożenie do polskiego porządku prawnego (nr projektu UC118):
dyrektywy Rady 99/70/WE z 28 czerwca 1999 r. dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC) w związku z wystąpieniem Komisji Europejskiej odnośnie do nieuzasadnionego nierównego traktowania w zakresie warunków wypowiadania umów o pracę pracowników zatrudnionych na czas określony w porównaniu z pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony,
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej,
dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE.
Książka zawiera starannie wybrane orzecznictwo sądowe oraz bogatą literaturę z dziedziny prawa pracy. Czytelnik ma również możliwość zapoznania się z oryginalną argumentacją prawniczą, przydatną zwłaszcza w sprawach z zakresu prawa pracy. Korzystanie z komentarza ułatwi szczegółowy indeks rzeczowy.
Autorami opracowania są wybitni przedstawiciele nauki z różnych ośrodków naukowych w całym kraju oraz praktycy prawa pracy.
Publikacja jest przeznaczona dla sędziów, adwokatów, radców prawnych, pracowników działów personalnych firm oraz związkowców. Zainteresuje także przedstawicieli nauki prawa pracy oraz aplikantów.