Przekrój 1/2023
Czas ucieka Przekrój czeka!
W zimowym Przekroju jest biało i refleksyjnie, jak to zimą. W tym najtrudniejszym okresie roku, gdy słońce daje nam najmniej światła i ciepła, zachęcamy do poszukiwania światła i ciepła w sobie oraz w bliskości z innymi ludźmi. Dziennikarka Berenika Steinberg pyta wybitne specjalistki o korzyści płynące z czułego tulenia. Filozof Will Buckingham opisuje zaś doświadczenie, kiedy po osobistej tragedii, jaka go spotkała, odzyskał sens życia właśnie dzięki serdecznemu uściskowi. Z kolei naukowcy Mostafa El-Kalliny i Zoe R. Donaldson objaśniają, jakie style przywiązania są typowe dla ludzi (oraz w jaki sposób się one kształtują).
Aby się ogrzać, przenosimy się do Lewantu! Taką zbiorczą nazwą określane są kraje leżące na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego: Syria, Izrael, Liban. Smakujemy tamtejsze jedzenie, być może jak pisze u nas Piotr Ibrahim Kalwas najlepsze na świecie. Paulina Wilk wspomina dawne Aleppo i z nadzieją czeka na nowe. Agnieszka Drotkiewicz przybliża postać rabina Jonathana Sacksa, filozofa i etyka, a Aleksandra Woźniak opisuje pełną zwrotów akcji historię zwojów z Qumran, odkrytych w połowie XX w. i do dziś pozostających wielką zagadką dla historyków oraz archeologów.
Podróżujemy także w czasie: tym razem do ponurego, ale jednocześnie niezmiernie ciekawego okresu, w którym na naszych ziemiach żyły wiedźmy. Leczyły, ale też rzucały uroki na krowy, biesiadowały z diabłami i sprowadzały deszcz. Zmieniały się w ćmy albo ropuchy; były poddawane torturom i palone na stosach. Czego możemy się dowiedzieć o człowieku, przyglądając się tamtym czasom? Zapraszamy do tekstów Tomasza Wiśniewskiego, Alice Tarbuck i Mony Chollet.
Poza tym w zimowym Przekroju mnóstwo pięknej literatury: wiersze Janusza Drzewuckiego, Jacka Dehnela i Bolesława Leśmiana, a także proza, m.in. Etgara Kereta, Silje Bekeng, Camille Bordas i Ester Singer Kreitman.
A do tego wszystkiego niedźwiedzie. Białe, czarne, brunatne, karpackie, polarne i z lasów deszczowych.
Miłego czytania!
Przekrój w nowym formacie jest wygodniejszy do przeglądania i idealnie mieści się w skrzynce pocztowej. 196 stron do czytania przez trzy miesiące!