Rachunkowość budżetowa
Książka zawiera omówienie zagadnień dotyczących gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych, koncentrując się na ich rachunkowości. Będzie stanowić użyteczne źródło wiedzy teoretycznej i praktycznej z obszaru:
o funkcjonowania sektora finansów publicznych,
o jego organizacji,
o zasad gospodarki finansowej,
o sporządzania planów finansowych,
o zastosowania klasyfikacji budżetowej, a w szczególności wiedzy dotyczącej rachunkowości i sprawozdawczości typowych podmiotów tego sektora (tj. państwowych i samorządowych jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, jednostek samorządu terytorialnego).
Kompleksowo zaprezentowano i zinterpretowano m.in.:
o szczególne zasady rachunkowości jednostek sektora finansów publicznych,
o wpływ zasad ich gospodarki finansowej na politykę rachunkowości,
o zasady ewidencji księgowej,
o obowiązek sprawozdawczy.
W publikacji przedstawiono znowelizowane przepisy podatkowe i prawne regulujące funkcjonowanie jednostek sektora finansów publicznych, ich gospodarkę finansową, rachunkowość i sprawozdawczość, m.in. zmiany dotyczące:
o struktury jednostek sektora finansów publicznych,
o obowiązku przekazywania informacji o dochodach i wydatkach nimi finansowanych przez państwowe jednostki budżetowe prowadzące działalność oświatową,
o planów finansowych państwowych funduszy celowych,
o rachunku dochodów samorządowych jednostek budżetowych prowadzących działalność oświatową,
o sposobu sporządzania listy płac,
o treści sprawozdania finansowego,
o wprowadzenia nowych sprawozdań budżetowych (Rb-34 i Rb-FEP),
o terminów sporządzania i przekazywania sprawozdań,
o sprawozdań BZ,
o sposobu przekazywania sprawozdań przez samorządowe jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe do zarządu jednostki samorządu terytorialnego.
W opracowaniu uwzględniono również wzory dokumentów sporządzanych w jednostkach sektora finansów publicznych, w tym przykładowe wzory:
o arkuszy wzajemnych rozliczeń,
o planu finansowego jednostki budżetowej,
o planu dochodów, o którym mowa w art. 223 ustawy o finansach publicznych,
o instrukcji rozliczenia podatku VAT przez jednostkę organizacyjną jednostki samorządu terytorialnego,
o uchwały w sprawie wydzielonego rachunku dochodów,
o załączników do uchwały dotyczącej terminów i sposobów ustalenia rozliczeń nadwyżki środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych,
o uchwały w sprawie zasad ustalania i przekazywania z budżetu gminy środków finansowych wynikających z rozliczenia podatku od towarów i usług dla samorządowego zakładu budżetowego.
Książka jest przeznaczona dla pracowników administracji samorządowej, ekonomistów, księgowych, a także osób zamierzających podjąć pracę w jednostkach sektora publicznego. Będzie cennym źródłem wiedzy dla studentów oraz słuchaczy studiów podyplomowych z zakresu finansów publicznych, rachunkowości budżetowej, audytu wewnętrznego.