Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy
W komentarzu omówiono zagadnienia związane z zapewnieniem pomocy obywatelom Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych znaleźli się na terytorium państwa polskiego.
Opracowanie wyjaśnia m.in.:
- zagadnienia związane z legalizacją i rejestracją pobytu osób uciekających z Ukrainy;
- udostępnione Ukraińcom formy wsparcia w zakresie pomocy społecznej, edukacji i pracy;
- organizację działań pomocowych przez różne agendy publiczne zarówno rządowe, jak i samorządowe;
- przepisy upoważniające poszczególne instytucje do podejmowania lub finansowania określonych działań wynikających z obecności nowych mieszkańców i mieszkanek Polski.
Komentarz został przygotowany przez specjalistów mających wieloletnie praktyczne doświadczenie we wspieraniu w różnym zakresie migrantów i uchodźców w Polsce. Zespół autorski, ponieważ specustawa jest bardzo eklektyczna w swoich przepisach, składa się ekspertów i ekspertki z zakresu prawa migracyjnego, legalizacji pracy migrantów i migrantek, pieczy zastępczej, samorządu terytorialnego, finansów publicznych, administracji, prawa karnego.
Komentarz jest przeznaczony przede wszystkim dla praktyków, m.in. adwokatów i radców prawnych, ze względu na praktyczne wskazówki z zakresu legalizacji pracy i pobytu migrantów, dla pracowników administracji rządowej i samorządowej, którzy znajdą tu wiele wątków związanych z funkcjonowaniem samorządów terytorialnych oraz wypełnianiem obowiązków nałożonych na nich komentowaną ustawą, a także dla przedsiębiorców, którzy będą mogli się zapoznać z przepisami dotyczącymi legalnego zatrudnienia cudzoziemców, w tym lekarzy i pielęgniarek. Książka może także zainteresować pracowników naukowych zajmujących się naukami o polityce czy socjologii.
Każdy urzędnik realizujący specustawę powinien mieć ten komentarz na biurku.
prof. dr hab. Irena Rzeplińska