Visiae mundi T.1 Odwieczna pogłoska. Pytanie o ...
Przełożył Jarosław Merecki
Robert Spaemann jest jednym z najwybitniejszych współczesnych filozofów niemieckich i najgłębszych umysłów naszych czasów. Wiele prac poświęcił analizie mentalnych przyczyn dzisiejszego kryzysu kultury Zachodu.
Odwieczna pogłoska ukazała się w Niemczech niedawno i w krótkim czasie była czterokrotnie wznawiana. Jest to zbiór tekstów na temat religii, zwłaszcza chrześcijaństwa, oraz sytuacji wiary we współczesnym świecie nasilających się procesów intelektualnej i społecznej sekularyzacji. Przenikliwe analizy kulturowego otoczenia chrześcijaństwa dotyczą podstawowych pojęć i postaw związanych z religią i wiarą, dotykają podstawowych pytań egzystencjalnych - jak sens cierpienia, grzechu, działalności misyjnej wielkich religii uniwersalistycznych. Analizy Spaemanna stanowią cenną pomoc w zrozumieniu przyczyn kryzysu współczesnej kultury. Myśl Spaemanna, zakorzeniona głęboko w tradycji antycznej i nowożytnej, nawiązuje też dialog ze współczesną fenomenologią, hermeneutyka i filozofią analityczną. Autor głęboko sięga w istotę analizowanych zjawisk, swoje zaś tezy formułuje w sposób nadzwyczaj jasny, wyrazisty, często zaskakujący i odkrywczy. Książka jest połączeniem głębokiej refleksji filozoficznej z zaangażowaniem w losy własnej cywilizacji i religii.
Książka winna być lekturą filozofów, socjologów, badaczy i teoretyków współczesnej kultury, antropologów kultury, teologów oraz studentów wszystkich tych kierunków, nade wszystko zaś szerokiego kręgu czytelników pragnących zrozumieć świat dzisiejszej kultury.
Manufacturer details
ATENEUM M. KOGUT, A. ZEGIEL SPÓŁKA KOMANDYTOWA
ul. Półłanki 12C
30-740 Kraków
Poland
730260740 CerCE|Zgodne z EN-71
[email protected]